Infračervené záření

- IR záření vzniká vibrací a rotací atomů a molekul v každé látce, jejíž teplota je vyšší než absolutní nula (-273,15 °C)

- má tepelné účinky, tělesa se zahřívají při jeho pohlcování

- je neviditelné, jeho šíření pouhým okem nepozorujeme

  • má podobné optické vlastnosti jako světlo

  • zakaleným prostředím (mlhou) proniká snadněji než světlo

Účinky na organismus:

 

- mistní vazodilatace v podobě tepelného erytému brzy po začátku expozice

- práh bolesti pro zahřívanou kůži je dosažení teploty 45°C, dochází ke vzniků erytému,

- denaturace albuminu, při teplotách 46–76°C

- zničení enzymových systémů při teplotě kůže 70°C

- žárová katarakta (šedý zákal) oční čočky vyvolaný tepelnými účinky při dlouhodobé expozici, (např. u foukačů skla, slévačů a hutníků)

 

Infračervené záření dělíme na tři pásma podle vlnové délky

 

  • Dlouhovlnné – IR C zdrojem jsou různá topná tělesa, pohlcuje se vodou i sklem.
  • Střední – IR B zdrojem jsou různé typy žarovek, zářivek a výbojek, proniká sklem, ale téměř úplně se absorbuje ve vodě.
  • Blízké – IR A obsaženo ve slunečním světle, je pronikavé, málo se pohlcuje ve vodě, proniká až do podkoží  
 

Infračervený svět

 

Novodobé fotoaparáty (digitální) mají v sobě zabudovaný filtr (IR cut neboli hot mirror), který zabraňuje proniknutí infračerveného záření na čip a tím pádem toto světlo není viditelné na výsledné fotografii. Tento jev je u většiny fotografů vítaný, ale někteří, se zajímají o vzrušení, které v sobě skrývá fotografování v tomto (neviditelném) spektru. Analogové fotoaparáty tento filtr nemají, je ale potřeba pro zachycení infra. záření použít speciální film, citlivý na toto záření a samozřejmě filtr.  

Zdrojem infračerveného záření jsou tělesa s vysokou teplotou, případně speciální výbojky či diody. Infračervené záření vysílají prakticky všechna tělesa. Této vlastnosti těles se používá v dalekohledech pro noční pozorování nebo v tzv. termovizi. Také podstatně lépe než světlo prochází zakalenými prostředími (např. mlha, …), což našlo uplatnění v meteorologii nebo ve vojenské technice (letecká technika - tepelně naváděné řízené střely, přístroje pro noční létání).

Rozsáhlé použití našlo v elektronice - veškerá dálková ovládání v sobě obsahují diodu, která vyzařuje v infračervené oblasti pokyny např. pro změnu programu, snížení hlasitosti, atd.

Fotografii s inračerveným světlem lze pořídit i pouze s nasazeným filtrem, ale pokud chceme získat opravdu jen záznam v IR oblasti, je třeba mít upravený fotoaparát (bez IR cut) a použít filtr, který propouští pouze IR záření. Takový filtr je na pohled zcela černý a neprůhledný, práce s ním je tedy komplikovaná a je třeba použít stativ. „Černé“ IR filtry nabízí většina renomovaných výrobců fotografických filtrů (Hoya, B+W, ...). Nejsou levné, ale naštěstí nejsou nezbytné.

Zajímavou alternativou je použití velmi tmavě červeného filtru. Takovýto filtr je možno mít trvale nasazen na objektivu, lze přes něj pohodlně zaostřovat a komponovat. Tento filtr propouští pouze velmi malou část viditelného spektra, je však perfektně propustný pro IR záření.

 

Princip snímání v daleké IR oblasti

Při tomto způsobu vizualizace se zachycuje vlastní IR záření, které vydávají tělesa s teplotou vyšší než absolutní nula. K tomuto účelu se používají drahá elektronická zařízení, která složitými detektory zachycují vlastní IR záření teplých těles, převádějí je na elektrické signály a dnes většinou také digitalizují. Použití je například u termovizních kamer.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Princip snímání v blízké IR oblasti

Fotografované předměty jsou ozářeny IR zářením. Předměty odráží IR záření v různé míře, takže získáme obraz ve stupních šedé, přičemž odstín šedé koresponduje s odrazivostí předmětu v IR oblasti.

Snímače použité při tomto uspořádání mohou být podstatně jednodušší. Pokud se snímaná scéna ozařuje velmi krátkovlnným IR zářením, jehož vlnová délka je řádově kratší, než vlnová délka vlastního IR záření vydávaného snímanými tělesy, nemusí být snímače chlazené.      
 
 
počítadlo.abz.cz